no-img
گام به گام آنلاین

**********اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم صفحه 95 / درباره بزر گترین یاخته ها تحقیق کنید.**


گام به گام آنلاین
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم صفحه ۹۵ / در یک فعّالیت گروهی و با مراجعه به اینترنت در مورد بزر گترین یاخته ها تحقیق، و نتیجه را به کلاس گزارش کنید.
امتیاز 4.24 ( 72 رای )اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم صفحه ۹۵ / در یک فعّالیت گروهی و با مراجعه به اینترنت در مورد بزر گترین یاخته ها تحقیق، و نتیجه را به کلاس گزارش کنید.">
doc
فروردین ۳۰, ۱۳۹۶
1 مگابایت
0 تومان
رایگان – خرید Loading

اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم صفحه ۹۵ / در یک فعّالیت گروهی و با مراجعه به اینترنت در مورد بزر گترین یاخته ها تحقیق، و نتیجه را به کلاس گزارش کنید.


یاخته

یاخته یا سلول واحد بنیادین ساختاری و کارکردی همه اندامگان‌ها (ارگانیسم‌های موجودات زنده) است. یاخته به زبان ساده‌تر واحد ساختار و عمل در جانداران است. در هر بخشی از بدن که عملی انجام می‌شود در اصل توسط یاخته‌های آن بخش انجام می‌شود.

نظریه  یاخته که در سده  پانزدهم میلادی پدید آمد می‌گوید که همه اندامگان‌ها از یک یا چند یاخته تشکیل شده‌اند، همه یاخته‌ها از یاخته‌های پیشین پدید می‌آیند، همه کارکردهای زیستی یک سازواره در درون یاخته‌ها انجام می‌گیرند و اینکه یاخته‌ها شامل اطلاعات وراثتی لازم برای سامان دادن به کارکرد یاخته و انتقال اطلاعات به نسل‌های آینده یاخته‌ها هستند. یاخته‌های بدن موجودات پریاخته‌ای در برخی بافتها مانند پوست با پیوندهای میان‌یاخته‌ای به هم متصل می‌شوند.

انواع سلول بر اساس وضعیت:

پروکاریوت: سلول هایی که به علت نداشتن دیوارۀ هسته، مواد هسته ای در سیتوپلاسم پراکنده شده است و هسته مشخصی ندارند. مانند باکتری ها و جلبک های سبز – آبی

یوکاریوت: سلول هایی که هستۀ آنها غشایی دارد که آن را در بر می گیرد و هستۀ مشخصی دارند. مانند گیاهان، جانوران، قارچ ها و آغازیان.

اندامک‌های یاخته جانوری: ۱) هستک ۲) هسته ۳) رناتن ۴) ریزکیسه ۵) شبکه آندوپلاسمی زبر یا خشن ۶) دستگاه گلژی۷) چارچوب یاخته ۸) شبکه آندوپلاسمیک نرم ۹) میتوکندری ۱۰) واکوئل ۱۱) سیتوپلاسم ۱۲) لیزوزوم

از بخش های دیگر هسته که به دلیل نداشتن غشا مشخص و مخصوص خود اندامک نامیده نمیشوند میتوان به سانتریول و ریبوزوم اشاره کرد به اجزای سیتوپلاسم (درون‌یاخته) یوکاریوتها (یاخته‌های هسته‌دار)، اندامک گفته می‌شود که معمولاً عبارتند از: ، هسته یاخته، هستک، ریبوزوم (رناتن)، ریزکیسه، شبکه آندوپلاسمی خشن، شبکه آندوپلاسمی نرم، دستگاه گلژی، میتوکندری (راکیزه)، واکوئل، لیزوزوم، سانتریول، کلروپلاست، چارچوب یاخته شامل ریزرشته‌ها و ریزلوله‌ها و … به همراه پوسته یاخته

بزرگترین سلولها

سلولها واحدهای ساختمانی و عملی موجودات زنده هستند که ابعاد میکروسکوپیکی دارند. اندازه کوچک سلولها ، همراه با پیچیدگی موجود در سطح آنها ، منجر به نسبت بالای سطح به حجم شده است که انتشار مواد سوختی ، مواد غذایی و مواد زاید را بین سلول و محیط اطراف آن تسهیل می‌نماید. واژه سلولاز کلمه لاتین (Cella) به معنی انبار یا محفظه ، گرفته شده است.

بدن کلیه موجودات از سلول ساخته شده است. لذا از این نظر ، کلیه موجودات زنده ، واحد بوده و از این نقطه نظر یا یکدیگر اشتراک دارند. موجودات تک سلولی می‌بایست کلیه امور حیاتی خود را به تنهایی انجام دهند، در حالی که در موجودات پرسلولی تمایز یافته‌ای این امر به تخصصی شدن سلولها وابسته است. به عبارت دیگر هر سلولی بر اساس تمایزی که یافته است، وظیه فیزیولوژیک خاصی را عهده‌دار می‌باشد.

سلولهای تشکیل دهنده پیکر موجودات بر اساس کاری که انجام می‌دهند، سازش خاصی یافته و تنوع بسیار وسیعی در این زمینه وجود دارد که در نتیجه ، تنوع در عالم موجودات زنده را ایجاد می‌کند. تمامی سلولها دارای خصوصیات مشترکی ، نظیر DNA به عنوان ذخیره اطلاعات ژنتیکی ، ریبوزومها و یک غشای پلاسمایی احاطه کننده سیتوپلاسم می‌باشند.

در یوکاریوتها ، ماده ژنتیکی توسط غشای هسته احاطه شده ، ولی در پروکاریوتها ، چنین غشایی وجود ندارد. غشای پلاسمایی یک سد چرم مانند قابل انعطاف پذیری می باشد که گیرنده‌های متعددی برای پیامهای خارج سلولی مختلف دارند. بعضی سلولها مانند سلولهای باکتری اشرشیاکلی و مخمر را می‌توان به مقادیر زیاد کشت کرد، دارای زمان تکثیر کوتاه بوده و بخصوص مطیع دستکاریهای ژنتیکی می‌باشند.

عناوین دیگر:

اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم صفحه ۹۵ / در یک فعّالیت گروهی و با مراجعه به اینترنت در مورد بزر گترین یاخته ها تحقیق، و نتیجه را به کلاس گزارش کنید.

اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم صفحه۹۵

بزر گترین یاخته ها

یاخته

سلول

انواع سلول

سیتوپلاسم

هسته

بزرگترین سلول بدن انسان

ابعاد سلولی

بزرگترین سلولها

بزرگترین یاخته ها ( سلول ها )

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 تصاویر پیش نمایش


اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم صفحه ۹۵ / در یک فعّالیت گروهی و با مراجعه به اینترنت در مورد بزر گترین یاخته ها تحقیق، و نتیجه را به کلاس گزارش کنید.-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


7 پاسخ به “اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم صفحه ۹۵ / در یک فعّالیت گروهی و با مراجعه به اینترنت در مورد بزر گترین یاخته ها تحقیق، و نتیجه را به کلاس گزارش کنید.

 1. کیمیا می‌گه:

  خییلی خوبه
  افرین

 2. ناشناس می‌گه:

  کاشکی بیشتر توضیح میدادین

 3. مریم می‌گه:

  خیییییلی خوبه دستتون دردنکنه مرسی

 4. رو به من می‌گه:

  سلام من هم به عنوان یک انسان به این نتیجه رسیدم که این کار را انجام دهید

 5. ناشناس می‌گه:

  خیلی عا لی است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.