no-img
گام به گام آنلاین

*****مقایسه کنید صفحه 63 جامعه شناسی دهم/ اخلاق پهلوانی را با خلاق قهرمانی مقایسه کنید. *****


گام به گام آنلاین
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
مقایسه کنید صفحه ۶۳ جامعه شناسی دهم/ با کمک دبیر خود، اخلاق ورزشکاران جهان اسلام(اخلاق پهلوانی) را با اخلاق ورزشی جهان جدید (اخلاق قهرمانی) مقایسه کنید و تناسب این دو نوع اخلاق را با ارزش های کلان اجتماعی بیان کنید.
doc
فروردین ۶, ۱۳۹۶
1 مگابایت
1900 تومان
1900 تومان – خرید Loading

مقایسه کنید صفحه ۶۳ جامعه شناسی دهم/ با کمک دبیر خود، اخلاق ورزشکاران جهان اسلام(اخلاق پهلوانی) را با اخلاق ورزشی جهان جدید (اخلاق قهرمانی) مقایسه کنید و تناسب این دو نوع اخلاق را با ارزش های کلان اجتماعی بیان کنید.


پهلوانی

تاریخچه

ریشه آئین پهلوانی بنا به گفته برخی به زمان اشکانیان باز می‌گردد. اسطوره‌های پهلوانی در فرهنگ ایرانی، پهلوانان شاهنامه هستند.

پهلوانی در دوره بعد از اسلام با برخی مفاهیم اسلامی ممزوج گشت. علی فرزند ابوطالب در آئین پهلوانی بعد از اسلام معمولاً به عنوان سمبل یک پهلوان کامل مطرح می‌شود.

معنای واژه

 

پهلوان به فرد رشید و جوانمرد گفته می‌شود.

خصوصیات پهلوان

از مهمترین ویژگی‌های یک پهلوان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • جوانمردی یا عیاری
  • ظلم ستیزی
  • حق ستانی ضعیفان از زورمندان

 

 

پهلوانی و قهرمانی

در آئین پهلوانی بیش از زورمندی و جنگاوری یک مبارز خصوصیات مثبت اخلاقی او ملاک سنجش پهلوان است. یک پهلوان لزوما همیشه برنده هماورد و قهرمان نیست. بطور مثال پوریای ولی که به عنوان یک پهلوان شناخته می‌شود در یک مبارزه از حریفی تازه کار به انتخاب خود شکست می‌خورد چون شب پیش از مبارزه صحبت‌های مادر او را شنیده‌است که شرایط پسرش و نیازش به بردن از پوریای ولی را می‌شنود.

بسیاری قهرمانی را حتی دارای بار منفی می‌دانند.بطور مثال فریدون جنیدی در پاسخ به برخی افغان‌هایی که از احمد شاه مسعود با لقب قهرمان ملی یاد می‌کردند گفت که بهتر است بجای قهرمان که از قهر و غضب ریشه دارند بگوییم او پهلوان ملی ما بود.

 

پهلوان کیست و پهلوانی چیست؟

ورزش، فرهنگ و آیین پهلوانی که خاستگاه آن ایران زمین است، دیرزمانی است که تربیت جسم و جان مردمان این مرزوبوم را برعهده دارد و همواره ایرانیان را در نشاط و آمادگی رزمی و دفاعی نگهداشته است.

زورخانه علاوه بر محل اجرای برنامه های ورزشی و حرکات فیزیکی ورزش باستانی مانند میل، چرخ، کباده، سنگ، شنا و …. و اجرای آیین های نمایشی و نمایشهای آیینی و همچنین مراسم نیایش های ملی، دینی و مذهبی، از گذشته های دور، اولین شورای حل اختلاف محلی، اولین شورا و انجمن محلی، اولین مرکز تامین اجتماعی و مکانی برای نشست هایی جهت تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های مهم منطقه ای نیز بوده است.

متاسفانه به مرور زمان و با ورود رشته های ورزشی وارداتی از نقاط مختلف جهان به کشورمان، این رشته ورزشی، فرهنگی و هنری به رکود کشیده شد و البته غفلت مسئولان و مدیران مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با این حوزه نیز بی تاثیر نبود و حال آنکه در مقابل رشته های ورزشی که با خود فرهنگ بیگانه را وارد کشور کردند روزبروز رشد و توسعه داشتند.

امروزه فرهنگ، آیین و ورزش پهلوانی و زورخانه ای به حاشیه رانده شده و تنها از آن بعنوان یک برنامه فانتزی و حرکات نمایشی استفاده می کنند.

فرهنگ، آیین و ورزش پهلوانی و زورخانه ای که روزگاری برای ایجاد نشاط و سلامتی جسمی و روحی مردم ایران بویژه جوانان میهن و بمنظور ایجاد و برقراری آمادگی رزمی و توان دفاعی مورد توجه مدیران و مسئولان بود امروزه می رود تا به فراموشی سپرده شود و ما ایرانیان چقدر راحت از ارزشها و داشته های گرانسنگ خود می گذریم و از آنها عبور می کنیم.

 

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.تصاویر پیش نمایش


مقایسه کنید صفحه ۶۳ جامعه شناسی دهم/ با کمک دبیر خود، اخلاق ورزشکاران جهان اسلام(اخلاق پهلوانی) را با اخلاق ورزشی جهان جدید (اخلاق قهرمانی) مقایسه کنید و تناسب این دو نوع اخلاق را با ارزش های کلان اجتماعی بیان کنید.-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.